Toruńskie pierniki, Toruń

czyli kolejny spacer ulicami Torunia o smaku piernikowym

Muzeum Toruńskiego Piernika

Opuszczamy ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu bardzo opieszale. Chłodne piwnice, a na zewnątrz błękitne niebo i ciepłe słońce. Chciałoby się tak przechodzić co parę minut, zagrzać się i znów ochłodzić. Idziemy dalej, po drodze rozmawiamy o Mikołaju Koperniku, którego obecność w Toruniu nie sposób zauważyć. Oprócz wybitnego astronauty miasto słynie jeszcze z jednej wyjątkowej rzeczy – toruńskich pierników.

Ulica Piernikarska w Toruniu

To jak oryginalne* obwarzanki Krakowskie, czy rogal świętomarciński, nie ma lepszych, albo nie może być lepszych od tych tradycyjnych. Oblane najczęściej czekoladą ciastko piernikowe można kupić w różnych konfiguracjach niemal na każdej ulicy Torunia. My jednak postanowiliśmy sprawdzić źródła tego słodkiego sukcesu.

Muzeum Toruńskiego Piernika

Toruńskie pierniki z marcepanem

Niestety po dotarciu do Muzeum Toruńskiego Piernika dowiadujemy się, że jest ono nieczynne i trzeba obejść się smakiem. Na pocieszenie zostaje sklep przy muzeum, w którym można kupić pierniki każdego rodzaju, z przeróżnym nadzieniem. Uwagę zwraca piernik z nadzieniem marcepanowym. Pokusa jest silniejsza od słabej woli. Muszę spróbować!

Toruń Piernikowo

Wychodzimy na zewnątrz sklepu i siadamy na ławce tuż obok niego. Wyciągam pierniki, pierwszy kęs… jak podróż do przeszłości… Znałem kiedyś mistrza cukiernictwa, który robił piernik przekładany marcepanem i marmoladą. Do dziś uważam to za jeden za jeden z najlepszych wypieków jakie jadłem w życiu. Nie sądziłem, że toruńskie słodkości przywołają we mnie tak odległe wspomnienia.

Słowacki i manga

Aleja sław w Toruniu - Bogusław Linda

Wzmocnieni słodką energią ruszamy dalej przed siebie. Zwiedzamy różne zakamarki, podziwiając kamienice, idąc przed siebie. Po drodze zaglądamy do lokalnych sklepików. Odbywamy wesołą rozmowę z panią w sklepie z oryginalnymi koszulkami. Opowiada nam historię zażyłości Torunia z miastem Bydgoszcz. To więzi mniej więcej takie jak Górny Śląsk i Zagłębie.

Toruń pamięci pobytu Sławomira Mrożka w 2006

Zatrzymujemy się na chwilę przy sklepie z Yatta.pl, jedni podziwiają zawartość, inni utrzymanie tak tematycznego sklepu. Uważnym okiem wyłapujemy jeszcze inne atrakcje. Choćby pamiątka pobytu Sławomira Mrożka w Toruniu jesienią 2006 roku.

Toruńskie pierniki pamiątki magnes

Żałujemy, że nie możemy zjeść w jednej z restauracji. To jeszcze nie czas i miejsce. Powoli zmierzamy ku hotelowi Mercure. Jeszcze nie wiedząc do końca czy to już ostatnie wyjście z pokoju tego wieczoru. Nie widzieć tak mocno polecanej panoramy Torunia o zachodzie słońca?

____
Toruń, maj 2021,
zdjęcia: źródło własne

*-z tego typu określeniem można spotkać się na wózkach, z których sprzedawane są obwarzanki między innymi na katowickim dworcu kolejowym. Muzeum, sklepy, klimatyczne kamienice,