Książka Misja helikopter - Simone More

Książka Misja helikopter - Simone More
Misja helikopter - Simone More,
zdjęcie: okładka książki
Nie wiem czy jest to książka o podróżach. W zasadzie to jej bohater oraz autor w jednej osobie, przemieszcza się helikopterem, przebywa w Himalajach, Stanach Zjednoczonych lub pisze o Włoszech, skąd pochodzi i gdzie mieszka. Głównym wątkiem Misji helikopter jest miłość do maszyn lotniczych, droga jaką przeszedł autor ze szczytów górskich do licencji pilota.

Simone More nie zrezygnował z górskiej pasji na rzecz latania helikopterem. Loty zakupionej maszyny przewidział właśnie w krainie najwyższych szczytów. Chciał ratować ludzi i im pomagać. W książce Misja helikopter podsumował etap, w którym zabiega, walczy, zmaga się z przeciwnościami, by jednocześnie w tym wszystkim poczuć radość, satysfakcję ze spełnionych marzeń, osiągniętych celów.

Książka „Misja helikopter” nie jest pozbawiona coachingowego klimatu. Choć czuć ekspresję autora, to za cel obiera on mówienie prawdy. Bezlitośnie rozprawia się z biurokracją w urzędach, przedstawia fakty, który zmusiły go do walki bez cienia zwątpienia o realizację swojego marzenia.

Simone More przeszedł nie łatwą drogę, stracił sporo energii i wiele sytuacji w jego życiu zmusiłoby niejednego do rezygnacji z planów. Autor Misji helikopter nie poddał się. Nie wolno się poddawać, trzeba iść krok za krokiem, do przodu. Łatwo powiedzieć.

Himalaiści to ludzie, którzy żyją poza sferą zwykłej codzienności. Zahartowani, umiejący radzić sobie z trudnościami, niebezpieczeństwami. Gdy wracają do swoich domów ich życie rzadko wraca do zwykle przyjętych norm. Tak też działają.

Nie potrafię pozbyć się wrażenia, że książka Misja helikopter powstała z konieczności zarobku. Autor potrzebuje środków, co doskonale zrozumiecie czytając jego historię do końca. Postanawia więc uzewnętrznić całą zgorzkniałość, zawiść i bezsens urzędowej codzienności.

W książce Misja helikopter Simone More wraca do gór, odnosi w nich kolejne sukcesy lub z rożnych przyczyn przerwa drogę do celu. Jest tego jednak niewiele. Suche fakty, z malutką dozą emocji. Żeby poczuć jak wybitnym wspinaczem jest autor musicie sięgnąć po inne jego książki, jak choćby po Kometę nad Annapurną.

Misję helikopter potraktujcie jako inspirację do osiągania własnych, przeróżnych celów i marzeń, także tych związanych z planami na podróże, zwiedzanie, zdobywanie szczytów.
___
Książka Misja helikopter, autor Simone Moro, tłumaczenie: Gabriela Kuhn, wydawnictwo Agora, Warszawa 2017.