Czechy: ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: źródło własne
Najczęstszą przyczyną wypadków na polskich stokach narciarskich jest zatłoczenie. Ludzie chcą jeździć na nartach, nawet za cenę stania w długich kolejkach. Na trasie robi się tłoczno i o tragedie nie trudno.

Na południe od polskiej granicy ten problem przestaje istnieć. Owszem o uszczerbek na zdrowiu nie trudno, ale wynika on raczej z niedostowana naszych umiejętności do skali zaawansowania wybranej trasy.

Pozostawmy czarnowictwo, tak jak bez żalu porzuciliśmy stację i stok narciarski Winterpol w Karpaczu. Wsiadamy do auta i niespełna 40 km dalej, po drugiej stronie Śnieżki kierujemy się na kompleks narciarski Ski Resort Černá Hora – Pec.


Mapa ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Mapa ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: za skiresort.cz/pl/

Dojeżdżamy do głównego wyciągu, dolnej stacji kolejki gondolowej. Parking jest dosyć obszerny. Opłata całodzienna wynosi 70 koron czeskich. Płatność regulujemy przy wyjeździe. Nie zauważyłem automatów umożliwiających płatność kartą płatniczą. Bez obaw. Koron nie musicie mieć ze sobą. Dostaniecie je przy wyjeździe oddając skipass.

W tym miejscu trzeba przyznać, że cały biznes przemyślano od początku do końca. Kaucje za karnet uregulujecie w kasie przy zakupie biletu. Koszt zastawi za jedną sztukę to 50 koron czeskich. Tu istnieje możliwość opłaty kartą. Docenić można w takich przypadkach posiadanie karty pre paid od Revolut.

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: źródło własne
Na koniec dnia karnetów upoważniających was do przejazdu na wszystkich wyciągach pozbywacie się w automacie, który odda wam należność w bilonie, którym opłacicie postój na parkingu.
Całodniowy karnet Ski Resort Czarna Hora - Pec dla dorosłej osoby to koszt rzędu 150 zł. Dzieci do lat 6 jeżdżą za darmo. Opcji zakupu jest wiele od kilkudniowych po pakiety rodzinne. Dla dwóch dorosłych z dzieckiem koszt wyniósł 1850 czeskich koron.

Niewielka kolejka do kasy przesuwa się szybko i sprawnie. Gorzej przy wejściu do gondoli. Ośmioosobowe wagoniki z dużą częstotliwością wywożą narciarzy na górę. O ile na schodach panuje jeszcze względny spokój to już przy samych bramkach wkrada się chaos. Wynika on z możliwości dojścia do nich z dwóch stron gdzie zlewają się one przed samym czytnikiem karnetu.

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: źródło własne
Niepewność wywołana tłumem szybko mija gdy wjedziemy na Černá Horę. Już w wagoniku zapomnimy o całej uciążliwości. Wszystko przez trasę pod kolejką, ciągnącą się do samego dołu. Z początku czarna przechodzi w czerwoną. Zdecydowanie dla zaawansowanych.

Już przy kasie jesteśmy poinformowani, że na górze wieje silny wiatr. Z tego tytułu sama kolejka jeździ wolniej. Bója w najlepsze wagonikiem gdy zmierzamy w kierunku górnej stacji. Odczuwalność jest znacząca. Staje do kolejki, która czeka na ratrak.

Dostępne mapki wyciągów Ski Resort Czarna Hora nie są do końca czytelne. Jednym z błędnie odczytanych informacji jest właśnie przejazd ratrakiem do Pec.

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, ratrak, zdjęcie: źródło własne
Kurs co mniej więcej kwadrans. Chętnych na około 30 minut czekania. Gąsienicowy bus zatrzymuje się nagle. Wszyscy wysiadają i kierują się dalej trasą o lekkim nachyleniu. Są też dłuższe podjazdy. Idealna trasa dla biegaczy i tym też jest.

Wydaje się, że za pagórkiem już będziemy przy wyciągu. W pewnym momencie tak się dzieje, sęk w tym że jest pn nieczynny. Trzeba zjeżdżać i podkeżdżać dalej. W pewnym momencie lekkie nachylenie w górę i nagle naszym oczom ukazuje się pasażerski ratrak. Zatoczyliśmy koło? Na szczęście nie.

Kierowca oznajmia, że jedziemy do Pec. W rym momencie wiele wyjaśnia się z opisu trasy. Tym razem dowiezieni zostajemy na wielką przestrzeń, z domami o gabarytach pensjonatów i małych hoteli. Jest uroczo, by nie rzec alpejsko. Prowadzący wskazuje dłonią kierunek, w którym powinniśmy się udać. Ruszamy.

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: źródło własne
Pomijając trasy przy kolejce gondolowej to tutaj zaczyna się prawdziwy raj dla narciarzy. Hasła o slogany reklamowe wykorzystywane przy promocji Ski Resort Czarna Hora nabierają sensu. Najważniejsze, że z tej strony góry nie wieje.

Szerokie połacie tras na ogół połączone wyciągami. Pomiędzy nimi pojedyncze budynki hoteli, barów. Piękne błękitne niebo i tak naprawdę już więcej do narciarskiego szczęścia nie potrzeba.

Docierając do samego Pec jestem już zmęczony. Tu mam zaplecze dla wyczynowych narciarzy. Jest trasa slalomu, są muldy i w końcu mniejsze trasy dla najmłodszych adeptów narciarstwa z taśmowym wyciągiem. Ustawione są tyczki, które weryfikują naukę skrętów.

Na szyldach widnieje nazwa Jawor. Z mapki wynikałoby, że jesteśmy w Pec. Stąd odjeżdżają autobusy odwożące narciarzy na parking pod kolejkę gondolową. W godzinach godziny 16-tej częstotliwość podstawianych karosów jest stosunkowo duża. Czas powrotu na parking wynosi około pół godziny.

ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec
Ośrodek narciarski, wyciągi, stoki SkiResort Černá Hora – Pec, zdjęcie: źródło własne
Dla przyjeżdżających pierwszy raz opisany przebieg dnia może się wydać oczywisty. W drodze powrotnej zgodziliśmy się, że warto rozważyć wycieczkę tylko do Pec. Kumulacja tras jest tu bardzo duża i niweluje kolejki do gondoli oraz ratraka. Takie założenie na przyszłość. Z drugiej strony czerwona trasa pod wyciągiem gondolowym jest naprawdę kusząca. Trasa z Pec na Czarną Horę jest chyba nie możliwa lub wymaga przynajmniej kilku podejść. Pod Jaworem jest zaś tak wiele wszystkiego, że powinno wystarczyć na całodniowe szaleństwo.

Wyciągi, kolejka i stoki Ski Resort Czarna Hora - Pec to miejsce zapewniające komfort dla narciarzy. Trasy dla zjeżdżających i biegających. Zapewnione zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Na koniec lutego stoki utrzymane na wysokim poziomie. Minusem może okazać się wiatr, który wieje w zależności, z której strony góry jesteśmy. Spokojnie można znaleźć spokojne miejsce z poziomem trudności dobranym do własnych umiejętności. Tłumy oczekujące na wjazd gondolą, u góry rozpływają się jak chmury na błękitnym niebie.

Czego chcieć więcej? Tylko jak najwięcej takich miejsc w Polsce.
___
Kolejka gondolowa, Černá Hora – Pec, Czechy, luty 2018