Sarbinowo, gmina Mielno, Polska

Sarbinowo plaża promenada nadmorska

Nadmorskie kurorty, urlop nad polskim morzem
, jakże daleki byłem od planów spędzania wolnego czasu nad Bałtykiem. Życie jednak stawia przed nami trudne decyzje. Wbrew naszej woli, wskutek nałożonych restrykcji.

W lecie 2020 roku Europa otwarła się lecz nikt nie wiedział tak naprawdę na jak długo. Wyjedziesz, a co z powrotem? Pytań i wątpliwości zbyt dużo. Zostajemy w kraju. Jest decyzja, rezerwacja Domku pod Olivką i wyruszamy do Sarbinowa.

Czym różnią się miasta i miasteczka nad polskim brzegiem Bałtyku? Jedne ukierunkowane są na rodzinny wypoczynek, jedne pod seniorów, inne dla młodych pragnących się wyszaleć. A tak naprawdę wszystko się miesza. W Sarbinowie bawiącej się młodzieży w zasadzie nie uświadczono. Czy to na plaży, czy spacerując po okolicy, raczej natkniemy się na te dwie grupy.

Sarbinowo plaża morze Bałtyckie

Plaża Sarbinowo

Może wystarczy napisać, że morze Bałtyckie w drugiej połowie sierpnia nadawało się do popularnego ostatnio morsowania niż kąpieli i zabawy.

Nic to, że plaża nad morzem w Sarbinowie była piaszczysta, długa o szeroka. Nie pozostawało nic prócz zabawy na i z piaskiem. Na morze można było tylko popatrzeć.

Promenada nadmorska przy plaży w Sarbinowie To w zasadzie standard nadmorskich plaż, obowiązkowy deptak. Pobiegać, przejechać się rowerem lub hulajnogą. Szkoda tylko, że tak krótko i nie ma połączenia choćby z plażą w Chłopach.

Deptak na plaży w Sarbinowie nadaje się w sam raz na krótki spacer. Dłuższy spacer lepiej zaplanować na przykład do sąsiedniej wsi Chłopy. Można wybrać wariant asfaltową aleją przez las.

Ulica Nadmorska

Mniej więcej równolegle od deptaka wiedzie główna ulica Sarbinowa, na której znajduje się większość sklepów i punktów gastronomicznych, także te, do których wejdziecie od strony promenady.

Wąskie chodniki, często zajęte przez stoliki i stragany, przy których dzieci domagają się kolejnej wakacyjnej pamiątki. Wśród sklepowych witryn odnaleźć można sieciowe marki, normalnie posiadające swoje sklepy w galeriach handlowych.

Świat lodów

Budki z lodami, goframi, hamburgerami, kebabem, zapiekankami czyli standard, którego absolutnie nie można zabraknąć w takim miejscu jak Sarbinowo. Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach jakość jest o wiele lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Szczególnie jeśli chodzi o lody czy kawę.

Ekspres ciśnieniowy stał się już normą. Gustowna filiżanka espresso, w przytulnej kawiarni lub na zewnątrz przy stoliczku z parasolem jest czymś zupełnie realnym. Do tego smaczne lody w chrupiącym wafelku na orzeźwienie. Kawiarnia Świat lodów to miejsce godne polecenia.

Sarbinowo Nadmorska 82 lody, gofry, kawa, piwo

Kurczak z rożna na 82

Gdy uda się spędzić dzień na plaży, czasem nie ma się ochoty po powrocie gotować. Świetną alternatywą jest na przykład kurczak z rożna. Ten z punktu przy deptaku, do którego wejdziecie także od zewnątrz okazał się strzałem w dziesiątkę!

W tym samym miejscu, bliżej plaży, z budki można było zamówić smaczne gofry, świeżo przyrządzanie, napić się kawy z ekspresu lub zimnego piwa.

Artykuły spożywcze

Za wyjątkiem warzyw całość zakupów dokonywaliśmy w lokalnym lewiatanie. Zaopatrzenie podstawowe, ale też niczego nie brakowało. Na plus jego dogodna lokalizacja, przy równoległej do Nadmorskiej ulicy, blisko domków wypoczynkowych.

Okolice Sarbinowa

Choć Sarbinowo wydaje się położone na odludziu, będąc tym samym dobrym argumentem dla rowerzystów, to w bliższym i dalszym sąsiedztwie nie brakuje atrakcji. Wspomniane Chłopy są na wyciągnięcie ręki. Samochodem warto wybrać się do Ogrodów Tematycznych w Dobrzycach, Mielna, Koszalina czy też co do odważniejszych do Kołobrzegu.

Do ruchu i aktywniejszego wypoczynku zmusza pogoda. Spędzać czas na plaży, na ławce przy promenadzie można godzinami. Morze niezmiennie faluje, przyciąga, a jednocześnie swą niską temperaturą odpycha od siebie. Pewnie koniec wakacji to nie czas na kąpiele w Bałtyku.

Patrzę w dal, na równą linię horyzontu, byłem, zobaczyłem, pragnąłem zanurzyć się, do końca, cały. Woda mrozi krew w żyłach, odwracam głowę za siebie, na południe, tam wody termalne i klimat cieplejszy.
___
Sarbinowo, gmina Mielno, powiat koszaliński, Polska sierpień 2020
zdjęcia: źródło własne