Węgry: kemping Lipóti Termál Camping w Lipot

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry
Pole Lipoti Termal Camping, zdjęcie: źródło własne
Z każdym rokiem wybór kempingu na Węgrzech jest dla nas coraz trudniejszy. Wytycznym co do celu jest bliska lokalizacja basenów termalnych z aquaparkiem. Najlepiej gdy pole kempingowe i termy są integralną częścią.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, recepcja
Pole Lipoti Termal Camping, recepcja, zdjęcie: źródło własne,
Lipóti Termál Camping położony jest przy basenach termalnych z aquaparkiem. Wątpliwość była tylko jedna: czy nie zastaniemy drugiego Hajdúszoboszló, przepełnionego w weekendy kempingu i basenów termalnych.Pierwszy weekend nie był w stanie nam tego potwierdzić. Pogoda raczej pochmurna nie przyciągnęła zbyt wielu gości na kemping oraz na termy. W następnym tygodniu przekonaliśmy się, że Lipóti Termál odwiedzają przede wszyscy Słowacy, a na samym kempingu zrobiło się rodzinnie i przyjaźnie.

Lipóti Termál Camping położony jest niemal przy samej granicy Węgier ze Słowacją. Dojazd od strony zachodniej Polski jest więc niemal idealny. W razie czego można ruszyć w dalszą drogę.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry
Pole Lipoti Termal Camping, aleja nowa część, zdjęcie: źródło własne

Na miejscu jesteśmy przed 9 w piątek. Zanim odwiedzimy recepcję idziemy się rozejrzeć. Od razu rzuca się w oczy nowy teren oddany w tym roku. Nie zadrzewiony posiada 195 nowych parceli.

Na terenie Lipot jest też sporo domków kempingowych. Ich różnorodność cechuje zarówno wielkość jak i wiekowość. Najwięcej jest nowych, białych kontenerowych. Odnosimy wrażenie, że wybierają one stare miejsca parcelowe, którym w tym momencie poświęcamy swoją uwagę.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, łazienki, kuchnia
Lipóti Termál Camping  sanitariaty, pralnia, kuchnia w nowej części,
zdjęcie: źródło własne

Obsługa na recepcji jest miła i komunikatywna. Parcele wybieramy sobie sami. W cenie pobytu na kempingu jest wejście na baseny termalne (bez ograniczeń).
Nocą teren Lipoti Termal Camping patrolowany jest przez ochronę, Cisza nocna obowiązuje od 22.

Jest pochmurno, więc cel jest jasny, szybko rozbić namiot, tym bardziej, że na części wybranej parceli jest błoto. Teorie, że wyschnie jak pojawi się słońce szybko zweryfikuje życie.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, parcel 48
Pole namiotowe Lipoti Termal Camping, parcela 48, błoto, zdjęcie: źródło własne
Za pomocą kompasu szybko określony został kierunek północny. Słońce wschodziło tam gdzie wskazano, sęk w tym, że nie wszędzie dotarło. Parcela nr 48 obarczona jest więc ryzykiem długiego taplania się w błocie. Estetycznie (w sensie wzrokowo) też nie poprawiało to humorów.

Gdy pojawiła się opcja rozbicia na przeciwko, po drugiej stronie alejki, skorzystaliśmy z niej. Przeprowadzka przebiegła szybko i sprawnie. Od tego momentu spadło zaledwie kilka kropel deszczu.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, parcel 56
Pole namiotowe Lipot Termal Camping, parcela 56, zdjęcie: źródło własne

Docelowa parcela oznaczona była nr 56 Położona blisko wejścia na baseny termalne, łazienek i kuchni. Jedyny znak zapytania jaki siedział mi w głowie w trakcie pobytu to co byłopby gdyby przyszła duża ulewa?

Skłaniał do tego brak krawężników wzdłuż alejki. Studzienek ani drenaży do opływu nadmiaru wody nie znalazłem. Alejki wysypane są drobnym kamieniem, który stosunkowo szybko wchłonął wodę. Co z dłuższą ulewą?

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry
Pole Lipóti Termál Camping, zdjęcie: źródło własne
Na polu kempingowym Lipóti Termál Camping dostępna jest stara, zadrzewiona i nowa, otwarta część parceli. Czy starą zastąpią z czasem tzw. mobilehome? Czas pokaże.

W sumie na terenie kempingu w Lipot dostępne są trzy punkty sanitarne (toaleta, prysznice) oraz dwie kuchenne. Na starej części pola prysznice i toalety współdzielone są z korzystającymi z basenów termalnych.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, łazienki
Pole kempingowe Lipoti Termál, łazienka, zdjęcie: źródło własne
Wejście na pole kempingowe od strony basenów jest możliwe jedynie za pomocą paska elektronicznego przystawianego do czytnika. Tego typu klucze posiadają jedynie dorośli mieszkańcy.

Współdzielenie łazienek ma swoje konsekwencje idące w parze ze słabą wentylacją. Utrudnienia występują w dni weekendowe i trzeba ten fakt zaakceptować lub wybrać się spacerkiem (chyba, że ktoś się przywiózł z sobą akurat rower lub elektryczną hulajnogę) do nowej części kempingu. Tam raczej nikt nie powinien przeszkadzać.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, prysznice
Pole kempingowe Lipóti Termál, prysznice, stara łazienka, zdjęcie: źródło własne
Nie należy jednak z góry zakładać jakich utrudnień. Osobiście nie odnotowałem ani razu kolejek pod prysznic w godzinach wieczornych (nawet w trakcie otwartych jeszcze term). Dodać należy również, że sprzątanie sanitariatów odbywa się na bieżąco, a obsługa naprawdę stara się by wszystko było w ładzie i porządku.

Wspomniałem o środkach transportu pozwalającym swobodnie poruszać się po kempingu. Sam korzystam z własnych nóg, ale jeśli ktoś przyjeżdża z małą pociechą to warto zabrać mu rower. Wiem już, że kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić przed przyjazdem w trakcie pakowania to nawierzchnia alejek. Wspomniane drobne kamyczki nie nadają się na jazdę zwykłą hulajnogą.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, sanitariaty
Pole kempingowe Pole Lipóti Termál, nowa łazienka, zdjęcie: źródło własne
Można co prawda skorzystać z niej na terenie basenów (ścieżki wyłożone kostką brukową), ale jedynie porach niskiej frekwencji. Jeżeli jedziecie tylko na kemping do Lipot zabieranie hulajnogi nie ma sensu (świetnie sprawdza się np. na kemping Termal Gyógykemping w Bükfürdő).

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, kuchnia
Pole Lipóti Termál Camping, kuchnia, grill, zdjęcie: źródło własne
Kuchnie kempingowe czyli miejsce do zmywania, gotowania, odgrzewania. Dostępne są kuchenki elektryczne (czas aktywności pół godziny, po czym musimy ponownie włączyć przycisk) oraz mikrofalówki. Wyposażenie tego typu dostępne jest w obu częściach.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, kuchnia
Pole namitowe Lipóti Termál, wnętrze kuchni zdjęcie: źródło własne

Ponadto mamy palenisko pod ognisko, miejsce do grillowania z ławami zastaniemy w starszej części kempingu.

kuchnia
Pole kempingowe Lipóti Termál, wnętrze kuchni, zdjęcie: źródło własne
Brak wody bezpośrednio przy parcelach. Woda pitna dostępna jest w kuchni oraz dystrybutorach (tzn. krany przy alejkach). Woda w łazience, również przy umywalkach jest niezdatna do picia. Chcesz umyć zęby bez późniejszych anomalii żołądkowych? Zabierz do łazienki kubek z wodą pitną.

Zakupy najszybciej zrobicie na recepcji kempingu. Warto jednak wybrać się do centrum Lipot. Jest tam dobrze wyposażony sklep. Jeżeli odejdzie Wam ochota na samodzielne gotowanie godne polecenia są dania sprzedawane w restauracji na basenach. Wszystkie potrawy są świeże, smaczne, w atrakcyjnych cenach.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, kuchnia
Lipóti Termál Camping, kuchnia nowe pole, zdjęcie: źródło własne
Brak oddzielnej pralni. W nowej części kempingu dostępne jest pomieszczenie z samym płatnym automatem. Drugi z nich jest w „kuchni”. Jeżeli chcemy coś wyprać ręcznie, dostępny mamy jeden głębszy zlew. Brak samodzielnej ogólnodostępnej wirówki oraz stojaków na pranie (pomyśleli o nich m.in. na polu kempingowym w Sarvarze).

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, domki
Lipóti Termál Camping, domki noclegowe, zdjęcie: źródło własne
Parcele pod biwakowanie są trawiaste. Ilość przyjezdnych z namiotami w lipcu 2019 roku była naprawdę duża. Oprócz Polaków, wielu Słowaków i Czechów. Co za tym idzie podłoże bywa często wyeksploatowane, ale poza jednym feralnym miejscem (wspomniana parcel 48), o którym mowa była na początku nie dostrzegłem nigdzie indziej miejsca gdzie nie można by się rozbić.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, mobilehome
Lipóti Termál Camping, mobilehome, zdjęcie: źródło własne
Spacerując po terenie kempingu w Lipot można odnieść wrażenie, że stara część z parcelami sukcesywnie wypierana jest przez mobilehome. Białych kontenerów jest stosunkowo dużo.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, domek
Lipóti Termál, domki kempingowe, zdjęcie: źródło własne
Dla goście przyjezdnych bez własnego spania (typu kamper, przyczepa kempingowa, namiot) dostępne są jeszcze starsze domki (konstrukcje drewniane), czy małe, pomalowane w stylu graffiti domki (wyposażone w dwa piętrowe łóżka). Zainteresowanie pobytem w domkach na kempingu w Lipot jest spore i zapewne wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry
Pole Lipóti Termál Camping, potok, zdjęcie: źródło własne
Nowa i stara część pola kempingowego w Lipot oddzielone są od siebie potokiem. Zapewne to z stamtąd bierze się duża cześć komarów, które w trakcie naszego pobytu były dosyć uciążliwe wieczorami. Warto zabrać z sobą jakieś preparaty. Nas ratowała szczelnie zamykana namiotowa kuchnia z moskitierą w oknach i wejściu.

Czy Lipoti Termal Camping nadaje się na dłuższy pobyt z namiotem? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba najpierw określić sobie założenia. Jeżeli na miejscu okaże się, że pole kempingowe nie spełnia naszych oczekiwań, można spakować się i ruszyć w dalszą drogę.

Pole kempingowe namiotowe Lipóti Termál Camping w Lipot na Węgry, mapa, parcele
Pole Lipóti Termál Camping, mapa terenu, parcele, zdjęcie: za campinglipot.hu

Jeśli chodzi o nasz pobyt na kempingu w Lipot, byliśmy tam na 12 nocy. To dla nas czas w pełni optymalny. Przy okazji odwiedziliśmy Gyor, baseny termalne w Papa. Ponadto spędzaliśmy beztrosko czas na kąpielach, zjeżdżaniu, spacerach.

Wypoczynek na Lipoti Termal Camping uważamy za w pełni udany, na co miały wpływ pogoda, miejsce i klimat otoczenie, atmosfera panujący pomiędzy sąsiadami, atrakcje z aquaparkiem na czele oraz ciepła woda w basenach.

Polecam Lipóti Termál Camping na Węgrzech na dłuższy pobyt oraz jako przerwę w podróży, będącą alternatywą do położonego na drugim końcu Węgier w Zalakaros.
___
Pobyt na pole kempingowe Lipóti Termál Camping, Lipot, Wegry, lipiec 2019