Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń

Wymeldujemy się z hotelu Fajkier po śniadaniu. Naszym kolejnym celem jest Zamek Pieskowa Skała. Pochmurno, od czasu do czasu spadają krople z nieba, jeśli zwiedzać w taką pogodę to raczej wnętrza niż moknąć na murach twierdzy. Przy drodze 794 dostrzegamy znaki. Jest tu w okolicy Smoleń jeszcze jakiś jeden zamek, a przy najmniej jego ruiny. To zamek Pilcza w Smoleniu.

Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń

Zjeżdżamy ze szlaku naszej wędrówki i po parkujemy samochód na pustym parkingu. W drewnianej budce ktoś jest. Na wspomnienia trzeba sobie ciężko zapracować. Czy słońce, czy deszcz, tym razem to drugi z lekkim nasileniem. Kupujemy bilety i okazuje się, że miła Pani z obsługi użyczy nam parasola. Ruszamy ścieżką wśród wysokich, wiekowych drzew.

Pilcza czyli Pilica

Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń

Podchodząc pod skalne wzniesienie nie powinno nikogo dziwić, że od zarania wieków ktoś instynktownie zadecydował postawić w tym miejscu gród. Z tego okresu nie zachowało się zbyt wiele, a raczej nic. Na dłużej zasiedliła się tutaj rodzina Toporów z linii Pileckich. Kolejne jej pokolenia mieszały w zamku zwanym Pilczą (Pilicą) do drugiej połowy XVI wieku kiedy to prawa do jego własności nabył biskup Filip Padniewski.

Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń

Sługa kościelny przekazuje zamek w ręce brata Wojciecha. Ten jednak postanawia mieszkać pod twierdzą, w folwarku. Opuszczony, popadający w coraz większą ruinę zamek Pilcza zostaje zdewastowany przez Szwedów w trakcie potopu. Zaś w 1787 r. Austriacy rozbierają jego mury, by wykorzystać je do budowy komór celnych. W okresie I wojny światowej i w kolejnych latach resztki ruin chyliły się ku zupełnemu już upadkowi.

Szlak Orlich Gniazd

Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń rezerwat

W latach współczesnych odratowano zamek na tyle aby udostępnić go zwiedzającym. Zamek Pilcza w Smoleniu jest jednym z punktów na Szlaku Orlich Gniazd. Trudno powiedzieć czy za sprawą pogody mieliśmy znów szczęście zwiedzić ten zabytek sami. Warto się jednak wybrać i zobaczyć go osobiście. Wejść na wieżę i podziwiać okoliczne, malownicze krajobrazy. Na koniec przejść się dalej dookoła twierdzy ścieżką wśród gęstych drzew.

Zamek Pilcza, Smoleń

Zamek Pilcza, Smoleń

Przed nami dalsza droga, oddajemy parasol i żegnamy się z Panią, która dzielnie czuwa na straży tego sympatycznego, skrytego nieco miejsca. Jeżeli będziecie przejeżdżać między Ogrodzieńcem a Zamkiem Pieskowa Skała pamiętajcie i zatrzymajcie się również w Smoleniu. My ruszając dalej jeszcze nie wiemy, że tego dnia będzie to prawdziwa perła na Szlaku Orlich Gniazd.
___
Zamek Pilcza, Smoleń, maj 2021 zdjęcia: źródło własne