Toruń

Toruń Rynek i Ratusz Staromiejski

Wiele osób jadących z południa nad Bałtyk rekomenduje postój w Toruniu, szczególnie gdy jesteśmy w okolicy tego miasta o wschodzie słońca. My postanowiliśmy zatrzymać się nieco dłużej i zobaczyć Stare miasto nie tylko z brzegu rzeki Wisły, lecz również od wewnątrz spacerując po starówce wśród imponujących budowli.

Zatrzymujemy się na parkingu hotelu Mercure. Stąd czeka nas mały spacer do starówki. Przechodzimy obok pomnika Jana Pawła II, fontanny miejskiej Cosmopolis, obok budynku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Collecium Maximum, dochodzimy do uliczek biegnących wśród malowniczych kamienic.

Toruń pomnik Mikołaja Kopernika

Stare miasto Toruń

Znajdujemy się na Rynku Staromiejskim, na którym i obchodzimy imponujący budynek Ratusza Staromiejskiego, będącego Muzeum. Tak dochodzimy do pomnika Mikołaja Kopernika by dalej podążać ulicą Szeroką. Skręcamy w ulicę Królowej Jadwigi i dochodzimy do Rynku Nowomiejskiego.

Toruń fontanna Fliska

Dalej nasza wędrówka prowadzi nas do brzegu Wisły by Bulwarem Filadelfijskim dojść iść wzdłuż brzegu rzeki. Błękitne niebo, prażące słońce przywołuje u mnie lekkie deja vu. W podobnych okolicznościach zwiedziliśmy węgierską stolicę Budapeszt. Temperatura w Toruniu mniejsza, ale mnie trudno aż do wyjazdu będzie pozbyć się tego porównania.

Toruń ulica Szeroka

Toruń ulica Szeroka

Mikołaj Kopernik

Toruń Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Jest uroczo, trudno nie odnieść się do innych podobnych polskich miast, Wrocław, Poznań, Kraków. Toruń ma jednak swoją magię. Piętnuje ją główny patron i wizytówka miasta Mikołaj Kopernik oraz słynne toruńskie pierniki.

Toruń kościół ewangelicki św. Trójcy

Choć szczątki wielkiego astronoma pochowane są we Fromborku, to jednak właśnie Toruń najbardziej kojarzony jest ze słynnym uczonym, który wstrzymał słońce i ruszył ziemię. To wielkie szczęście i ogromna promocja dla miasta mieć w swych kartach przeszłości takie nazwisko.

Toruń rynek Nowomiejski

Toruń mury baszty

Toruń dba o swoje historyczno-kulturowe skarby. Uważny przyjezdny dostrzeże też znaki będące świadectwem obecności w mieście innych sławnych ludzi. Kamienica z tablicą upamiętniającą pobyt Fryderyka Chopina, czy z nowszej historii Sławomira Mrożka.

Toruń baszty mury

W mieście stacjonowali też Krzyżacy. Choć z ich zamku pozostały ruiny jedynie ruiny, Toruń zapewnia do nich dostęp. Z racji, że naszym celem majowej podróży były krzyżackie warownie, pomimo małej ilości czasu postanowiliśmy zwiedzić je.

Toruń rzeka Wisła Bulwar Filadelfijski
___
Miasto Toruń, Polska, maj 2021
zdjęcia: źródło własne