Węgry: Bük – Bükfürdő, Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál

Bük – Bükfürdő, Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál
Bük – Bükfürdő, Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, zdjęcie: źródło własne
Wakacje na Węgrzech? Pierwsza myśl Balaton i cała skupiona wokół niego infrastruktura. Później baseny termalne z całym zapleczem atrakcji, aquaparkami gdzie każdy prześciga się o podniesienie adrenaliny na zjeżdżalniach. Wino, jedzenie, a nade wszystko pogoda. Turystycznie też warto zwiedzić Węgry. Na czoło wysuwa się Budapeszt. Dorzuciłbym jeszcze Szekesfehervar, Eger, Keszthely, a nawet Sarvar. Czym zatem wyróżnia się Bük tle tych miast? W tym miejscu wymienić powinienem jeszcze Zalakaros. Najlepiej odda to klimat Bükfürdő.

Miasteczko Bük położone jest na przy drodze M86 (dojazd z Polski M1 na M85) wybieramy zjazd nr 129 na M1. W tym miejscu wszystko skupia się wokół kąpieliska termalnego. Szukając kempingu Termal Gyógykemping zjeździliśmy niemal całą okolice. Okazało się, że są jeszcze dwa inne pola namiotowe (Ewa i Romantik). Parking przy kąpielisku w południe też był zapełniony. Na początek uznajemy to za wyznacznik ilości gości i miejscowych.

Bük – Bükfürdő, Węgry
Bük – Bükfürdő, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Gdy rozbiliśmy nasz biwak na Termal Gyógykemping postanawiamy zwiedzić okolice. Wieczorny spacer oprócz wniosków, że za autem objechaliśmy całą okolice przy basenach termalnych Bükfürdő Thermal & Spa, rodzi pytanie gdzie ci wszyscy ludzie?!

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál 2018
zdjęcie: źródło własne
W lipcu kąpielisko zamykane jest o godzinie 19. Gdy odjadą ostatnie samochody z parkingu wszystko wokół cichnie i zamiera. Sklepiki z pamiątkami, ręcznikami i strojami kąpielowymi zostają zamknięte. Na pasażu otwarty jest sklep, który w ofercie ma zimne wina w szklanych półlitrowych butelkach. On otwarty jest najdłużej wraz ze sklepem spożywczym croop. Minimarket znajduje się pomiędzy opustoszałymi lokalami. Zapewne były to restauracje i bary, które upadły z racji braku klientów.

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Bukfurdo, Węgry
Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Bukfurdo, Węgry, zdjęcie: źródło własne
W sklepie zaopatrzycie się we wszystko co niezbędne. Na większe zakupy można udać się nieco dalej. W jednej lokalizacji znajduje się tam większy croop, drugi minimarket i drogeria d&m, odpowiednik naszego krajowego rossmana. Z pola kempingowego odległość wynosi ok. 2 km. Spacerkiem lub rowerem to odległość w sam raz na małą wyprawę. Dróżka wiedzie wśród pól gdzie nawet w upalny dzień wiał przyjemny wiatr.

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Węgry
Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Okolica Bükfürdő usłana jest ścieżkami rowerowymi. Węgrzy nie zapominają o tym aspekcie wypoczynku na świeżym powietrzu. Mając z sobą rower, hulajnogę czy rolki można czynnie wypoczywać docierając tam gdzie nogi same już nie poniosą.

Na przecie głównego wejścia na Bükfürdő Thermal & Spa, za parkingiem znajduje się duży plac zabaw i miejsce do ćwiczeń dla rodziców. Można potrenować, chwile odpocząć i dać się wyszaleć najmłodszym pociechom.
Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál 2018
zdjęcie: plakat promocyjny

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál 2018

Ten spokój i cisze zmącił w czasie naszego pobytu na kempingu festyn, a raczej festiwal, który trwał bagatela przez prawie tydzień (18-22 lipiec). Na dwóch scenach wystąpili różnego rodzaju artyści. Można było spróbować przeróżnych lokalnych specjałów, napić się win z regionalnych winiarni czy piwa z rzemieślniczych browarów.

Jednak największe atrakcje czekały na dzieci, choć dorośli też korzystali z kilku z nich. Mowa tu o drewnianym placu zabaw. Kręgle, karuzela, wyścig ślimaków, gry losowe i zręcznościowe, szczudła. Zachodziłem w głowę dlaczego dziś nikt nie popularyzuje takich zabawek, które przynoszą radość całej rodzinie?!

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Bukfurdo, Węgry
Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Bukfurdo, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Tuż obok mała wioska rycerska gdzie można było przyodziać stroje i na własnej skórze przekonać się o ich ciężarze, ograniczonej widoczności (hełmy).

Gyógy-Bor Napok Büki Gasztrofesztivál, Bukfurdo, Węgry
zdjęcie: źródło własne

Zabawa do późnych godzin wieczornych, jej odgłosy niosły się po polu kempingowym choć obie sceny na festynie ustawione były bokiem do Termal Gyógykemping.

Bükfürdő pozostawił pozytywne wrażenia. Na wypoczynek pod namiotem, przy basenach termalnych jest to miejsce warte polecenia. Spokojne, z zapleczem dobrze wyposażonych sklepów, dobrego jedzenia na terenie kąpieliska. Na basenach też nie można się nudzić, bo oprócz ciepłych wód,zjeżdżalni, placu zabaw są miejsca do gry w piłkę, siatkówkę a nawet tenisa. Tego szukacie? Buk na pewno was dobrze ugości i pozostawi miłe wrażenie i pozytywne wspomnienia
___
Buk, Bukfurdo, Węgry, lipiec 2018