Karczma Wanta, Bukowina Tatrzańska, Polska


Pierwszy raz przekroczyliśmy próg karczmy Wanta będąc w sierpniu w Bukowinie Tatrzańskiej. W trakcie spaceru skojarzyliśmy to miejsce z dużą ilością pozytywnych opinii na jednym z opiniotwórczych serwisów internetowych.

Oprócz pysznego, domowego jedzenia w obiekcie znajdują się pokoje gościnne. O miejsca trzeba walczyć dużo wcześniej. W sezonie jest to wręcz niemożliwe. Karczma Wanta położona jest przy dwóch wyciągach narciarskich. Trzeci Ku Dolinie jest na wyciągnięcie ręki. To właśnie jedno z tych miejsc przy ulicy Leśnej w Bukowinie Tatrzańskiej gdzie z piżamy wskakujecie w kombinezon i buty narciarskie i jesteście na stoku.

W długie sierpniowy weekendy sytuacja podobna.

Wracamy do niewielkiej sali restauracyjnej z kominkiem. Klimat bardziej domowy niż karczma. Kelnerka zapewnia, że wszystko dania główne robione są na świeżo. Z tego powodu jeżeli przyjdziecie później możecie nie zastać np. pierogów. W lecie robiona jest konkretna ilość porcji i nie ma doróbki.

To i tak spory plus zważywszy, że na Krupówkach w sierpniowy długi weekend w żadnej karczmie (Gospoda Podkowa, Karczma po Zbóju) nie było ich wcale. Z jednej strony żal i zawód, z drugiej uczciwe postawienie sprawy "mrożonek" nie podajemy.

Zimą w karczmie Wanta, czekając na posiłek,dostrzegłem przez okienko do zwrotu naczyń jak pani w kuchni lepiła pierogi ruskie. Chyba dla nikogo nie zabrakło. Po nartach dla mnie to narodowa potrawa, którą powinno się obowiązkowo zaliczyć. Taka tradycja rodem z Alp, gdzie zamawia się sznycle.

Z karty dań, oprócz pierogów ruskich, jedliśmy kapuśniak z dużym kawałkiem boczku, rosół, zupę pomidorową. Na drugie danie mięsa z grilla. Tu znów należy zauważyć, że przygotowanie dania na zamówienie to otwarta furtka do nie wielkich zmian. Najlepiej przekonać o tym mogą się osoby stosują diety.

Na osłodę życia naleśniki. Choć podaniem różnią się od tych stawianych na domowy stół to smakują podobnie.

Na uboczu, od głównych ulic Bukowiny Tatrzańskiej, karczma Wanta, serwuje smaczną, domową kuchnie. Gości traktują swojsko, podchodząc do każdego indywidualnie, starają się by każdy wyszedł najedzony i zadowolony. Sprawdźcie, zachęcam.
__
zdjęcie wnętrza za wanta.info