Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Obostrzenia covidowe pokrzyżowały wiele planów. Z tego powodu wakacje 2020 spędziliśmy nad polskim morzem, nie do końca w miejscu, którym chcieliśmy. Z powodu odwołania zorganizowanego wypoczynku dla pociechy przepadła możliwość zobaczenia przez niego Zamku Krzyżackiego w Malborku. Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Chyba tak.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Malbork jest ostatnim etapem naszej majowej wyprawy nad Morze Bałtyckie. Przez Toruń, Kopalino, w międzyczasie Sasino, Jastrzębią Górę, przenosząc się do Elblągu i wizytą we Fromborku docieramy przed dziewiątą na pusty parking przy Zamku Krzyżackim w Malborku.

Elektroniczny przewodnik po zamku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Nie doinformowani, mamy zamiar wejść z pierwszym przewodnikiem na teren muzeum. Okazuje się jednak, że istnieje elektroniczny przewodnik. Dostajemy urządzenie przypominające zapomniane już telefony komórkowe marki nokia wraz ze słuchawkami. I od tej pory na podstawie wskazówek ePrzeowdnika przemieszczamy się po kolejnych komnatach twierdzy.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Znajdując się danym pomieszczeniu, nie musimy się przejmować, że głos w słuchawkach będzie nas poganiał. Możemy odtworzyć poszczególne etapy nagrania, wysłuchać je ponownie. Urządzenie sterowane jest czymś na kształt gpsa i głos w słuchawkach usłyszycie w momencie gdy wejdziecie do danego pomieszczenia, czy znajdziecie się na dziedzińcu lub w innym miejscu, z którym związana jest jakaś historia.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Ograniczenia covidowe nie pozwalają zobaczyć wszystkiego co widzieliśmy będąc pierwszy raz na Zamku w Malborku. Nie udało się nam wejść między innymi na wieżę. Warto śledzić oficjalną stronę Zamku na której podawane są informacje o dostępności. W trakcie naszego pobytu na Wybrzeżu i Kaszubach w poniedziałek można było tylko przejść trasę zieloną.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Trasa historyczna udostępniona jest od wtorku do niedzieli. To właśnie sprawiło, że opuszczając Domek Morski w Kopalino postanowiliśmy w poniedziałek zajrzeć do Elbląga i Fromborka, a do Malborka zajrzeć w drodze do domu, we wtorek. Być i nie zobaczyć? Co to, to nie.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zakon Krzyżacki

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Początki Zakonu Krzyżackiego sięgają czasów III krucjaty w trakcie której niemieccy rycerze założyli przy mieszczańskim szpitalu stowarzyszenie, które opiekować miało się rannymi. Stąd też o Krzyżakach mówi się jako Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Od tamtej pory, a było to jeszcze w XII wieku. W okolice ówczesnych ziem polskich sprowadzeni zostali dopiero za przeszło 100 lat. Uczynił to Konrad Mazowiecki, który zrobił tym samym przysługę Zakonowi, który właśnie został wyrzucony z ziem Węgierskich. Krzyżacy wsparli stłumienie powstania Pruskiego i tak od grodu do grodu zorganizowali sobie teren pod własne ziemie.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Korzenie Zakonu w Malborku sięgają roku 1280. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego uznał zamek w Malborku za swoją główną siedzibę w 1309 roku. Swoją siedzibę przeniósł z Wenecji, co już świadczyć może o potędze malborskiej twierdzy. Pomimo porażki jaką Zakon poniósł w bitwie pod Grunwaldem sam zamek nie został nigdy zdobyty.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zwycięskie wojska po wykańczającej potyczce musiały odpocząć. To pozwoliło ufortyfikować mury. Kiedy armia pod wodzą Władysława Jagiełły dotarła do Malborka było już za późno. Sprawę zakończył pokój Toruński w 1411. Zamek przeszedł w polskie ręce w 1457 roku. Kazimierz Jagiellończyk nabył nieruchomość za równowartość 660 kg złota. Tak zakończyły się najlepsze lata dla twierdzy. Aż do czasów współczesnych.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Nie chciałbym nikogo obrażać, ale często wojskowi nie mają poukładane dobrze pod głową. Wydać rozkaz niszczenia czegoś tak imponującego świadczy o największym stopniu upośledzenia. A takie sytuacje miały miejsce także pod Zamkiem Krzyżackim w Malborku. Na szczęście współczesne czasy dla twierdzy są łaskawe. Docenia się ten niezwykły skarb i dba o to aby udostępniać go w jak najlepszym stanie przyjezdnym.

Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Od 2008 nie tylko zmieniła się forma zwiedzania, gdzie prócz standardowej grupy z przewodnikiem można zwiedzać samotnie ze wspomnianym elektronicznym przewodnikiem. Przeniesiono kasy i wejście. Miejsce zakupu biletów to nowe budynki i otoczenie przed zamkiem. Dopiero po przekroczeniu bramy ujrzymy miejsca, przy których wcześniej dokonywano zakupu biletów i czekało na przewodnika.

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku

Trasa zwiedzania przebiega przez główne części zamku. Odwiedzamy sale, infirmeria zamku średniego, kapitularze, kaplice, kościoły, refektarze. Przechodzimy krużgankami, dziecińcami, by zakończyć tą podróży w przeszłość przejściem pod murami zamków. Wtedy najlepiej dociera do nas potęga tej imponującej warowni. Od elektronicznego przewodnika dowiecie się nie tylko gdzie w danym miejscu się znajdziecie, ale opowie Wam również kilka legend i anegdot z udziałem Zamku. Dowiecie się między o nieudanej próbie zamachu. Nie usłyszycie natomiast o tym jak omijano zakaz wchodzenia kobieta na zamek wysoki. Tą historię poznałem będąc pierwszy raz w Malborku. Może i dziś tradycyjny przewodnik wspomina o niej*.

Być i wrócić znów

Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek Krzyżacki w Malborku mógłbym odwiedzać co roku. To jak spacer ulubionymi alejkami w parku. Jak przechadzka pomiędzy kamienicami uliczkami starego miasta. Ta imponująca warownia budzi we mnie niesłabnący zachwyt.

https://markowepodroze.blogspot.com/search/label/eger

Bywa, że i odpowiadam Byliśmy już. gdy pada propozycja pojechania gdzieś w to samo miejsce (wyjątkiem jest węgierski Eger, który od lat stał się naszym punktem obowiązkowym w drodze powrotnej z letnich wakacji). Zamek Krzyżacki w Malborku jest kolejnym takim miejsce, do którego chętnie wybiorę się kolejny raz.

Nie widziałem wszystkiego i mam świadomość istnienia wielu godnych zobaczenia twierdz zamkowych i może moja opinia nie będzie obiektywna i nieco sentymentalna, ale Zamek Krzyżacki w Malborku to miejsce wyjątkowe i pierwsze na liście polskich zabytków godnych i wartych obowiązkowo do zobaczenia i zwiedzenia.
___
Zamek Krzyżacki, Malbork, maj 2021,
zdjęcia: źródło własne
*- kobiety miały zakaz wchodzenia na Zamek Wysoki; przepis ten omijano w prosty sposób; damę brano na ręce i wnoszono ją