Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, Kluszkowce, Polska

Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce
Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce, zdjęcie: źródło własne
Drugi weekend stycznia, na stoku narciarskim ośrodka Czorsztyn Ski odbywają się zawody Mistrz PolSki. Młodzi i starci zawodnicy walczą o tytuły w jeździectwie szybkim i slalomach. Na górze Wdżar w Kluszkowcach zaawansowani narciarze mijają się z amatorami, dziećmi i dorosłymi, których doświadczenie liczone w godzinach przeliczyć można na palcach jednej ręki.Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce
Stacja narciarska Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce, zdjęcie: źródło własne
Niemal przy każdym stoku narciarskim spotkamy dziś szkoły nauki jazdy na nartach. Nie inaczej jest przy Ośrodku Narciarskim Czorsztyn Ski w Kluszkowcach. Szkółka prowadzi zajęcia indywidualne oraz grupowe. Jedna lekcja trwa 55 minut. Cena uzależniona jest od ilości wykupionych godzin jazdy z instruktorem. Gościom hotelu Pod Wulkanem po okazaniu vouchera przysługują dodatkowe rabaty. W zależności od stopnia zaawansowania nauka jazdy na nartach prowadzona jest na wyciągu 9, 4, 5, 8 oraz z głównej trasy (1).

Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, góra Wdżar, trasa niebieska nr 2
Szkoła narciarska Czorsztyn Ski, góra Wdżar, trasa niebieska nr 1, zdjęcie: źródło własne
Nie ocenię skuteczności przekazanej wiedzy na własnym przykładzie. Obserwując uczącego się zaobserwowałem, że z każdą godziną poprawia technikę. Ile w tym zasługi instruktora, a ile praktyki na stoku narciarskim? Najważniejsze, że z czasu spędzonego na nauce nie uznano za zmarnowany. Wiedza szła w parze z nicią porozumienia, bez uwag po zakończeniu. To chyba najważniejsze.

Ośrodek narciarski Czorsztyn Ski, góra Wdżar, trasa niebieska nr 8
Ośrodek narciarski Czorsztyn Ski, góra Wdżar, trasa niebieska nr 8, zdjęcie: źródło własne
Być może gdyby szkółka narciarska funkcjonowała jako ta jedyna jedyna na trasach ośrodka narciarskiego Czorsztyn Ski ich jakoś pozostawała by dłużej w lepszym stanie. Jednak na górę Wdżar przybywa dużo innych szkółek. Od wczesnych godzin porannych po późno popołudniowe przejeżdżamy obok ciągnącej się nitki ubranych w jaskrawo kolorowe kamizelki grup.

Ośrodek narciarski Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce
Ośrodek narciarski Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce, zdjęcie: źródło własne

Najbardziej odczuwalna obecność ich jest przy wyciągach. Szkoda, że szkolący nie prowadzą również ABC zachowania się i kultury względem innych narciarzy. Przepychanki, odzywki, zarozumialstwo, cechy, które tylko dorośli przykładem i zwróceniem uwagi są w stanie wyeliminować u młodzieży i (niestety) dzieci. Bez dobrego wychowania nigdy nie będziemy się czuli dobrze, myśląc o pozytywach spędzania czasu na stoku.

Wypożyczalnia sprzętu narciarskiego

Wypożyczalnia sprzętu narciarskie ośrodek narciarski Czorsztyn Ski, Kluszkowce
Wypożyczalnia sprzętu narciarskie przy Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski, zdjęcie: źródło własne
Dla tych, którzy nie mają własnego sprzętu Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski posiada profesjonalną wypożyczalnię nart, kijków, butów, kasków czyli wszystkiego co niezbędne by czuć się dobrze i bezpiecznie na stoku narciarskim. Choć sam skorzystałem zaledwie z wypożyczenia na dzień kijków potrzebnych na lekcje z instruktorem, to z obserwacji muszę przyznać, że obsługa działa tam sprawnie i w pełni profesjonalnie.

Szkoła narciarska i snowboardowa Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce
Szkoła narciarska przy Czorsztyn Ski, góra Wdżar, Kluszkowce, zdjęcie: źródło własne
Kto więc wybiera się na górę Wdżar aby pojeździć na nartach czy snowboardzie i nie ma własnego sprzętu, niech będzie spokojny. Na miejscu wypożyczy wszystko co potrzeba.
___
Szkoła narciarska i snowboardowa, Ośrodek Narciarski Czorsztyn Ski, Kluszkowce, styczeń 2020