Węgry: Eger 2019

Kościół św. Antoniego z Padwy w Egerze
Kościół św. Antoniego z Padwy w Egerze, zdjęcie: źródło własne
Miasto Eger to jedno z ulubionych miejsc odwiedzanych przez Polaków na Węgrzech. Wydaje się, że tylko Hajdúszoboszló jest popularniejsze.

Polak Węgier dwa bratanki i winem nie pogardzą. Słynna, urokliwa Dolina Pięknej Pani, której uzupełnieniem są lokalne winnice.

Po obfitym śniadaniu można zrelaksować się na miejskich kąpielisku Eger Termalfürdő lub wybrać się do sąsiednich miejscowości Demjéni Termál Völgy czy Saliris Resort Spa w Egerszalók.
Sklep Dűlő Chocolate&Wine w Egerze na Węgrzech
Eger, sklep Dűlő Chocolate&Wine, zdjęcie: źródło własne
Sam Eger oprócz wina i basenów termalnych ma do zaoferowania uroczą starówkę, która w ostatnich latach przeszła gruntowny remont nawierzchni. Efekt? Wystarczy stanąć ma ryneczku i rozejrzeć się dookoła.

Eger, ulica starego miasta
Ulica w Egerze, zdjęcie: źródło własne
Na starówkę prowadzą z jednej strony urokliwe uliczki przy których znajdziecie kafejki, sklepy z winami lub pamiątkami.

Eger ulica na starym mieście w kierunku rynku
Eger, ulica do rynku, zdjęcie: źródło własne
Z drugiej zaś strony dotrzecie do starego rynku ulicami otoczonymi murami z niedawnej komunistycznej epoki, pozbawionymi wszelkiego gustu.

Pomnik muzyka, Eger

To cecha charakterystyczna węgierskich miast, nikt nie przejmował się zbytnio estetyką czy dbałością o zabytki. Pomiędzy nie wmurowując formy, które nie miały wyglądać, a służyć.

Dom towarowy w Egerze przy rynku
Eger, Dom towarowy przy rynku, zdjęcie: źródło własne
Najlepszym przykładem w Egerze jest dom towarowy na przeciw kościoła św. Antoniego z Padwy. Budynek sklepu domurowany jest do ciągu kamienic.

Eger Bazylika od strony zamuku
Bazylika w Egerze, zdjęcie: źródło własne
W Egerze warto poświęcić czas na odwiedzenie Muzeum Historii mieszczącego się w murach zamku ma wzgórzu. Wybierając się na spacer warto też zobaczyć Minaret oraz Bazylikę.

Eger, bus z centrum do Doliny Pięknej Pani
Eger, minibus turystyczny, zdjęcie: źródło własne

Niezależnie od miejsca waszego noclegi możecie wybrać się ma przejażdżkę elektrycznym busikiem lub spalinową lokomotywą, które przewiozą was po okolicy. Nitka trasy wiedzie tuż przy zabytkach, zaczyna się (lub kończy) tuż przy wejściu na basenie Eger Termalfürdő i prowadzi (lub zaczyna) w Szépasszony-völgy czyli Dolinie Pięknej Pani.

Kamienica na starym rynku w Egerze
Eger, widok z rynku na kamienicę, zdjęcie: źródło własne
Eger ma też swoją nowocześniejszą stronę, z marketami, wysokimi wieżowcami. Tam do niedawna można było zaopatrzyć się w prowiant czy inne niezbędne rzeczy. Obecnie zakupy można wygodnie zrobić w lidlu przy wjeździe do Egeru drogą 25 od strony autostrady M3.

Węgierska flaga na wzgórzu koło Egeru
Węgierska flaga na wzgórzu, zdjęcie: źródło własne
Jeżeli nie co roku to z małą przerwą wracamy do Egeru, odwiedzamy ulubione zakątki i miejsca, degustujemy skarby natury z Szépasszony-völgy i najczęściej wyjeżdżamy kończąc tym samym nasz letni wypoczynek na Węgrzech.
___
Pobyt w Eger, lipiec 2019