Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
To było w trakcie jednej z naszych wycieczek w trakcie pobytu w Siofok. Postanowiliśmy zobaczyć Budapeszt. Z uwagi na niekorzystne do spacerów warunki pogodowe wybraliśmy się na położony o kilkanaście kilometrów od stolicy Węgier tor Hungaroring.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Na miejscu okazało się, że tor dla zwiedzających będzie otwarty dopiero następnego dnia. Kilka zdjęć przed głównym wejściem, objazd okolicy i ruszyliśmy w drogę powrotną do Budapesztu. Chcieliśmy tam wrócić. Dużo mówiliśmy o wyjeździe na wyścig Formuły 1, ale najczęściej na rozmowie się kończyło. Ktoś musiał przejąć inicjatywę.

Zakup biletów online na wyścig Formuła 1

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Czekać na ten dzień aż siedem miesięcy? Tak, to dosyć okrutne, ale mając na uwadze korzyści wynikające z promocji, a przy okazji okres prezentów świątecznych, nie mogłem wymarzyć sobie lepszego. Dodam, że poniekąd pakiet łączony z prezentem urodzinowym. Zaskoczenie było wielkie. Radość jeszcze większa - Jedziemy na Hungaroring!

Mając już w rękach potwierdzenie zakupu biletów dowiedziałem się szczegółów jego nabycia.
Cała transakcja sfinalizowana została za pośrednictwem GPTicketShop.com Official Worldwide Ticketing Agency. Serwis polecony został przez znajomych, którzy rezerwowali wejściówki już wcześniej. Posiadają oni dogodne warunki zakupu w promocyjnych cenach. Istnieje również możliwość rezerwacji miejsc noclegowych na polu kempingowych Aquarena.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Płatność następuje po otrzymaniu faktury z danymi do zapłaty. Kilka tygodni przed datą imprezy organizator przesyła za pośrednictwem kuriera wejściówki oraz potwierdzenie rezerwacji parceli na polu namiotowym. Wszystko odbywa się bez żadnych problemów. Wobec czego także my polecamy stronę gpticketshop.com jeżeli jesteście zainteresowani wzięciem udziału, w którymś z wyścigów Formuły 1 lub innych.

Tor Hungaroring, Sebastian Vettel padok Ferrari, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Sebastian Vettel, Ferrari, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Zakupiony bilet weekendowy upoważnia do wejścia na teren toru już od czwartkowych godzin popołudniowych. Mamy wtedy możliwość zwiedzenia padoku, przejścia się po torze, zrobienia zdjęć w miejscach, w których w trakcie wyścigu jest to raczej wykluczone. Przy odrobinie szczęścia jest szansa, że zobaczycie z bliska jednego z kierowców. Nam los dopisał. Tuż przed pit stopem teamu Ferrari do swoich fanów wyszedł Sebastian Vettel! Tłum oszalał. Cenię tego trzerokrotnego mistrza świata nie tylko za to co robi na torze. Jest skromny, stroni od social mediów. Jesteś jego fanem? Pozostaw to w swoim sercu. Zobaczyć go to było coś wielkiego!

Dojazd na tor Hungaroring

Poruszamy się transportem własnym z południowej Polski. Od lat sprawdzonym wariantem jest przejazd na przejściu granicznym w Cieszynie i kierowanie się na stronę Słowacji.

Po drodze śmiało można zauważyć rozbudowę infrastruktury łącznie z nowym odcinkiem autostrady prowadzącym do polskiego Zwardonia. Wiele wskazuje więc na to, że już wkrótce przejazd będzie jeszcze szybszy i wygodniejszy.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Jedziemy w kierunku na Bratysławę, a dalej na węgierski Györ. Pamiętać należy o winietach słowackich i węgierskich. Te pierwsze zakupić można online za pośrednictwem strony www.eznamka.sk

W przypadku drugiej decyzja czy zakupić ją w walucie Euro czy węgierskich Forintach pozostawiam zainteresowanym. Przejeżdżając słowackie, nieczynne, przejście graniczne kilaset metrów dalej dojedziecie do węgierskiego gdzie spokojnie wniesiecie za potwierdzeniem stosowną opłatę za możliwość poruszania się po autostradach.

Dalej kierujemy się na Budapeszt, aż do rozwidlenia drug prowadzących na obwodnicę MO. Jedna z odnóg kieruje na południe, w stronę Balatonu. Nie skręcamy w nią. Trzymamy się lewej strony i przez najbliższe kilkadziesiąt kilometrów jedziemy aż do zjazdu na M3. Stamtąd kierować będą was już drogowskazy prowadzące na tor Hungaroring.

Mogyoród

Będąc w Mogyoród warto skupić się na tablicach informacyjnych. W zależności od celu podróży dojedziemy do kempingu przy Aquarena lub na tymczasowe pola namiotowe, bądź na jeden z parkingów przy torze. Czas dojazdu uzależniony jest od pory dnia i programu imprez jakie odbywają się na torze.

Wielu sympatyków Formuły 1 dojeżdża z Budapesztu do Mogyoród pociągiem. Od stacji do bram obiektu jest około 6 km. Bywa więc, że idący tłum spowalnia już poruszające się wąskimi ulicami samochody.

Tor Hungaroring z aquapark Aquarena, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring z aquapark Aquarena, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
W centrum miasteczka zastaniecie sklepy spożywczy. Jest też jeden dobrze zaopatrzony dyskont.
Biwakowaliśmy na kempingu przy Aquarena. W sobotę przed rozpoczęciem trzeciego treningu wybraliśmy się na zakupy. Okazało się, że kierowanie się w kierunku dróg dojazdowych do toru nie jest dobrym pomysłem. Jakoś udało się wyjechać, ale zupełnie nie wierzyliśmy w szybki powrót. Sznur aut z kibicami rósł z każdą minutą. Z pomocą przyszło Google Maps wskazując drogę alternatywną.

Tuż za ryneczkiem pokierował nas w lewo, a następnie poprowadził polnymi, w miarę przejezdnymi drogami. Skrót ten jest chyba mało znany. Minęliśmy zaledwie kilka aut, w tym trzy taksówki. Mały ruch może być też spowodowany kierowaniem ruchu przez policję. Jeżeli stoją blokując, którąś z uliczek, wystarczy włączyć kierunkowskaz a z pewnością pozwolą nam wjechać w ulicę, którą chcemy.

Kemping Aquarena

Wraz z wejściówkami na Grand Prix Formuły 1 zarezerwowaliśmy miejsce na polu kempingowym tuż przy basenach Aquarena. Niestety choć nazwa spokrewniona wejście aquaparku nie jest wliczone w cenę parceli. Po dotarciu na miejsce, na recepcji otrzymujemy specjalne opaski. Nie ma rezerwacji konkretnego miejsca. Z tego też powodu może się zdarzyć, że nie zabraknie dogodnej dla was działki. My rozbiliśmy się bez problemu.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Jeżeli zabraknie dla was miejsca na kempingu Aquarena, choćby z uwagi na wcześniej zakończoną możliwość rezerwacji online, nie przejmujcie się. Miejsc na tymczasowych polach było dostatecznie wiele. Wybór jednego z nich pozostaje do waszej decyzji. Obawiam się tylko, że położony najbliżej głównego wejścia na tor może także nie być dostępny gdy zjawicie się na przykład w piątek już w trakcie trenningów.

Tor Hungaroring

Wychodząc z kempingu Aquareny najszybciej na teren toru dostaniecie się idąc w lewo ku górze. Po drodze miniecie po lewej stronie parkingi, gdzie niektóre ekipy kibiców rozbijają całkiem pokaźne i imponującą zagospodarowane obozy.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Na czwartkowe zwiedzanie toru wystarczyło jedynie okazanie niniejszego dokumentu, zawieszonego na szyi. Od piątku, tj. dnia rozpoczęcia treningów, na tor dostaniecie się za okazaniem do skanowania identyfikatora. Poruszanie się po terenie jest swobodne. Do dyspozycji kibiców jest około 2/3 toru. Dla osób z biletem na trawkę nie ma dostępu do trybun siedzących.

W trakcie dwóch dni, w czasie trwania treningów i kwalifikacji, możecie zrobić rekonesans wokół toru i wybrać dla siebie najdogodniejsze miejsca. Nasi znajomi polecali nam okolice przy ostatnim zakręcie, z wyjściem na odtatnią prostą. My jednak stwierdzamy, że idąc nieco dalej w kierunku mety znajdziecie wzniesienie skąd widać więcej niż zakręt przed metą. Stamtąd oglądaliśmy start i przebieg niedzielnego wyścigu.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne
Aby zająć tak dogodne miejsce na finał imprezy wyścig Formuły 1 o Grand Prix Węgier trzeba przybyć stosunkowo wcześnie. Ostatni start, w międzyczasie GP3, Formula 2, Porsche Mobil 1 Supercup, jest o godzinie 14. Dobry widok i emocje skazują Was na kilkugodzinne przebywanie w skwarze. Warto pamiętać o nakryciu głowy, napojach i jakieś ochronie przed słońcem.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, merchendise, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, merchendise, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: źródło własne

W trakcie trwania Formula 1 Pirelli Magyar Nagydíj 2017 zakupić możecie gadżety ulubionych zespołów. Dominują Ferrari, Mercedes i Red Bull Racing, ale spotkać można także Haas czy McLaren. Poza koszulkami i bluzami, głównie czapeczki. Ceny na terenie Hungaroring nie odbiegają od tych, które proponują handlarze na zewnątrz imprezy, u nich po wyścigu spadają ceny drobnych gadżetów (np. modele bolidów z 600 forint do 3000).

Jedzenia i picia jest pod dostatkiem. Nie jest tanio, ale gdy po wyścigu wyczerpiecie zapasy płynów i wody warto uzupełnić je. Szczególnie, że stoiska oferują napoje schłodzone.

Epilog
Grand Prix Formuły 1 to impreza zdecydowanie dla wybranych. Jeżeli co drugi weekend przez kilka miesięcy w roku nie lecą na ekranie zmagania kierowców na torze to trzeba zadać sobie pytanie o sens uczestnictwa. Główną niedogodnością jest z pewnością hałas, na który możecie, ale nie musicie być narażeni. Czy to na miejscu noclegowym lub bezpośrednio na torze.

Moim odniesieniem mogą być festiwale muzyczne na gołym powietrzu. Życie na polu kempingowym w zasadzie niewiele się różni. Nie jest to zwykłe biwakowanie pod chmurką. Jedynie dobre nastawienie do życia i obecnych sprawi, że sami poczujecie się dobrze.

Wyjeżdżając z Mogyoród kierujemy się tą samą drogą powrotną. Posiłkowani Google Maps za późno zorientowaliśmy się, że aplikacja postanawia nas kierować krótszą i w teorii szybszą drogą. Zamiast obwodnicy M0 wjeżdżamy do centrum Budapesztu. To nie pierwszy przejazd przez stolicę Węgier. W trakcie jazdy dochodzimy do wniosku, że dobrze się stało. Czas nie gonił, a miasto to urzeka nawet za okien samochodu.

Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, strefa FanZone, Mogyoród, Węgry
Tor Hungaroring, Grand Prix Formuła 1, strfa FanZone, Mogyoród, Węgry, zdjęcie: F1 FanZone
Wyścig Formuły 1 na Hungaroring to jedno ze spełnionych marzeń. Niezapomniane wspomnienie, pełne emocje. Pasja, przypieczętowana wrażeniami na żywo.

Przeczytaj także wpis na blogu
Formula 1 po godzinach - Grand Prix Magyar Nagydíj, 2017-07-30, Hungaroring, Węgry
oraz o torze Hungaroring, Mogyoród, Węgry
Kemping Aquarena w Mogyoród przy torze Hungaroring